Бути батьками – це велика радість, покликання, дар... Однак, батьківство - це і багато праці, і часом - стресу та випробувань...
Сьогодні в школі відповідального батьківства на базі поліклінічного відділення Гадяцької МЦЛ пройшло заняття на тему: «Догляд за новонародженим після виписки з пологового будинку. Що потрібно знати мамі?»
Після народження дитини мама з малюком ще деякий час перебувають у пологовому будинку під наглядом лікарів. Там вони здають всі необхідні аналізи, стежать за набором ваги дитини, проходять первинну адаптацію. Після виписки з пологового будинку для мами та її дитини починається новий і хвилюючий етап, який викликає безліч запитань. Як і коли годувати малюка? А як часто його купати? Як доглядати за пупковою ранкою?
На всі ці питання сьогодні відповідала заступник головного лікаря з охорони дитинства та материнства, лікар-педіатр КНП «Гадяцький ЦПМСД» Людмила Кривобок.
Зосередила увагу молодих батьків на декількох моментах, а саме:
- розповіла, як саме проходить патронаж новонароджених;
- наголошувала на необхідності грудного вигодовування, розповіла про правильну техніку прикладання до грудей, гігієну грудей і т.д.;
- говорила про купання та гігієну новонароджених;
- не оминула увагою й коліки у немовлят, догляд за пуповинним залишком;
- також говорили про щеплення, які необхідні новонародженим.
Патронаж новонародженої дитини здійснює педіатр або сімейний лікар, з яким підписано або планують заключити декларацію для дитини. Первинний патронаж новонародженої дитини здійснюють на перший або другий день після виписки з пологового будинку та упродовж першого місяця лікар і медсестра повинні здійснювати патронаж вдома, після - в амбулаторних умовах.
Лікар ретельно огляне крихітку, щоб виключити наявність вроджених аномалій та вад. А також зверне увагу мами на важливі моменти догляду за дитиною.
Грудне вигодовування – це не тільки про харчування. Це про взаємозв'язок між матір'ю і дитиною, про безпеку, тепло та навіть материнське здоров'я.
Основні поради патронажу новонародженого по годуванню:
- не давати новонародженому іншу їжу або воду (крім медичних показань);
- за сучасними рекомендаціями годувати малюка потрібно на вимогу;
- не використовувати прилади, що імітують материнські груди.
Такий підхід до годування новонародженого зміцнить зв'язок мама – дитина, малюк буде стрімко набирати вагу. А ще годування на вимогу збереже здоров'я молочних залоз, що важливо для жінки.
Правильне прикладання до грудей – важливий етап, без якого адекватне грудне вигодовування неможливе. Через неправильне прикладання до грудей дитина не буде наїдатися та набирати вагу.
Правильна техніка прикладання до грудей:
- Більшу частину ареоли видно над верхньою губою дитини.
- Рот малюка широко відкритий.
- Нижня губа вивернута назовні.
- Підборіддя притиснуте до молочної залози.
Купання і гігієна дитини. Більшість батьків бояться купати малюка перший раз.
- Температура води повинна бути 37°С, а приміщення – 24°С. Для контролю води використовуйте водний термометр.
- Кращий час для купання – перед вечірнім годуванням.
- Кип'ятити воду, додавати трави – не потрібно!
- Ретельно промивайте всі складочки і затиснуті кулачки малюка. Голову мийте в останню чергу.
- Тривалість першого купання 5-8 хвилин, далі час збільшують.
Що робити коліки? Важливо зрозуміти, що коліки виникають унаслідок незрілості травного тракту. Прості доступні поради допоможуть мінімізувати дискомфорт дитини:
-
Робіть легкий масаж животика за годинниковою стрілкою.
-
Протягом дня кладіть малюка на животик, бажано перед годуванням. Не вкладайте спати і не залишайте малюка одного в цьому положенні, до тих пір, поки він сам не навчиться перевертатися на живіт.
-
Після годування носіть малюка вертикально "стовпчиком", щоб вийшло повітря.
Догляд за пуповинним залишком…Дотримуємось основних правил:
- Найголовніше – забезпечити вільну циркуляцію повітря в цій зоні. Так залишок пуповини швидше підсохне, а пупкова ранка затягнеться. Влаштовувати дитині повітряні ванни протягом декількох хвилин 3-4 рази на день можна з самого народження.
- Важливо відвертати край підгузка так, щоб він не натирав пупок малюка. Існують спеціальні підгузки для новонароджених, які дозволяють залишити область пупка відкритою.
- Не треба допомагати пуповині відпасти, це має відбутися природним шляхом.
- Намагайтеся стежити за тим, щоб шкіра поблизу пупка була сухою. Ретельно протирайте її, видаляючи будь-яку вологу. Малюкові не боляче – залишок пуповини не має нервових закінчень.
- Важливо не перекутувати дитину: її одяг не повинен перекривати доступ повітря. Вільні сорочечки, штанці з м’яким поясом, які можна спустити нижче, пелюшки та легкі ковдри дозволять області пупка дихати.
Щеплення…Вакцинуючи дитину у перші дні її життя, ми можемо запобігти подальшому прояву хронічних захворювань.
Відповідно до календаря щеплень в Україні обов’язковими є 10 вакцинацій (щеплень). Перша вакцинація проводиться проти гепатиту В у перші 24 години життя малюка. Вакцинація проти гепатиту В проводиться у 1 добу життя, у 2 місяці та на 6 місяці життя дитини. Наступна вакцина – це вакцина проти туберкульозу, щеплення якою проводиться після 48 годин після народження малюка. Протитуберкульозна вакцина попереджає захворювання на туберкульозний менінгіт та дисемінований туберкульоз.
Вакцинація – ефективний захист.