«Діагностика та лікування ХОЗЛ в практиці сімейного лікаря. Спірографія як метод дослідження роботи легенів.»
📆5 жовтня 2023 року на базі АЗПСМ м. Гадяч №2 відбулося практичне заняття для сімейних лікарів за напрямком: «Діагностика та лікування ХОЗЛ в практиці сімейного лікаря. Спірографія як метод дослідження роботи легенів.»
Даний напрямок є надзвичайно актуальним, адже кожен сімейний лікар в своїй практиці зустрічається з пацієнтами хворими на ХОЗЛ.
Дякуємо нашому колезі лікарю-пульмонологу, -терапевту Івану Криворучко за цікаве, змістовне, інформативне заняття та практичний досвід з застосування СПІРОГРАФА.
⁉Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) - це одне із найбільш поширених неінфекційних захворювань.
🔹ХОЗЛ – це невиліковна хвороба, для якої характерне стійке порушення руху повітряного потоку з легень, що ускладнює дихання.
🔸ХОЗЛ - небезпечна хвороба, яка постійно прогресує, оскільки зміни, які відбуваються в організмі, є незворотними. Без відповідного лікування та зміни способу життя, у пацієнта знижуватиметься якість життя. Водночас своєчасна діагностика і правильне лікування уповільнюють розвиток хвороби.
Хворі на ХОЗЛ можуть не одразу зрозуміти, що їм не вистачає дихання, поки не стане дуже важко виконувати прості завдання, наприклад, ходити по сходах.
📌Симптоми:
🔸задишка;
🔸патологічне мокротиння;
🔸хронічний кашель.
Незважаючи на невиліковність ХОЗЛ, його виникнення можна попередити, вплинувши на фактори ризику.
📍До факторів ризику також належить:
🔘наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях (наприклад, вугільний, зерновий, борошняний пил, зварювальні гази тощо);
🔘забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
астма, часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві;
🔘генетичні чинники.
👩⚕Лікарі пояснюють, що спадкову схильність має 1 зі 100 людей. Зазвичай вона обумовлена дефіцитом альфа-1-антитрипсину – речовини, яка захищає легені.
Щоб попередити недугу:
✅варто відмовитись від куріння та уникати пасивного куріння;
✅зменшити контакт із забрудненим повітрям (як атмосферним, так і в приміщеннях);
✅вчасно вакцинуватися від грипу, COVID-19 і пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);
✅дотримуватись здорового способу життя.
Спірографія – це медичний метод дослідження роботи легенів і бронхів за допомогою спеціального приладу (спірограф). Під час процедури лікар просить пацієнта по-різному дихати в цей прилад і фіксує показники. За допомогою спірографії можна визначити характер вентиляції легенів, їх об'єм, вичислити місткість вдиху і видиху, виявити порушення і патології.
❗Дослідження проводять як для діагностики захворювань дихальних шляхів, так і для їх профілактики.
Показання:
✅Діагностика хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), бронхіальної астми (БА);
✅Оцінка тяжкості перебігу захворювань легень;
✅Проведення диференціальної діагностики у пацієнтів з задишкою та синдромом хронічного кашлю;
✅Оцінка ефективності терапії, що проводиться;
✅Прогнозування ускладнень у пацієнтів з ХОЗЛ.
Методика проведення спірографії:
✅процедуру, як правило, проводять вранці натщесерце;
✅перед спірографією необхідно виключити вживання алкоголю, кофеїну і тютюну, а також деяких лікарських препаратів (обговорюється з лікарем);
✅спірографія триває в середньому півгодини;
✅під час дослідження пацієнт дихає в спірограф із закритим носом і виконує вказівки лікаря (вдихнути, видихнути, затримати дихання і так далі);
✅показники фіксуються спірографом, аналізуються і розшифровуються лікарем.
Вчасне обстеження може врятувати життя!