🔰Не ковідом єдиним або трішки про аносмію - розповідає сімейний лікар Лютенської АЗПСМ Ілона Кереченко...
Не ковідом єдиним або трішки про аносмію - розповідає сімейний лікар Лютенська АЗПСМ Ілона Кереченко...
Практично кожна людина в певний момент свого життя стикається із погіршенням (гіпосмія) або втратою нюху (аносмія), якщо аносмія одностороння, її часто не розпізнають. Найчастіше це пов’язано із гострими респіраторними захворюваннями та супутньою закладеністю носа. Проте існують і інші захворювання, що асоціюються з цим станом.
Механізми виникнення аносмії можна поділити на дві великі групи – кондуктивна (повітря насичене запахом не потрапляє в нюхову зону – верхні відділи носової порожнини) та сенсо-невральну (порушене сприйняття та обробка інформації про запахи).
Причинами аносмії можуть бути:
Попередня інфекція верхніх дихальних шляхів, особливо грип, причетна до 14-26% усіх пацієнтів, які мають гіпосмію або аносмію.
Інші вірусні інфекції в т.ч. COVID-19
Ліки можуть сприяти аносмії у чутливих пацієнтів (особливо тривале застосування симпатоміметиків місцевої дії, відомі ще також як судинозвужуючі краплі/спреї при закладеності носа)
Травма голови (молоді люди)
Хвороба Альцгеймера (літні люди)
Інші причини включають попереднє опромінення голови та шиї, недавню операцію на носі чи пазухах, пухлини носа та мозку та токсини
Симптоми можуть бути різного ступеню вираженості – від незначного спотворення нюху до повної втрати. Позитивним є те, що поствірусна аносмія зазвичай минає самостійно, приблизно у 80%. Якщо пройшов період більше 2 тижнів, або втрата нюху не пов’язана із застудою, то варто звернутися до лікаря.
Дуже важливо, щоб пацієнт перед зверненням до лікаря максимально детально пригадав умови виникнення та перебіг захворювання. Було б добре попередньо занотувати коли вперше відзначалося погіршення чи відсутність нюху, раптово чи поступово виникло, з чим пацієнт це пов’язує, які захворювання були перенесені недавно, які медикаменти отримує, чи отримував перед виникненням аносмії, контакт з хімікатами, вживання наркотичних речовин і т.д
Що може зробити пацієнт самостійно?
В першу чергу це – тренування нюху. Як фізичне навантаження пришвидшує відновленню після травми, читання стимулює розумові функцій після інсульту, так регулярне використання речовин, що мають сильний запах сприяє відновленню нюху. Особливо актуально таке тренування коли необхідно сприяти відновленню нюхових клітин у порожнині носа, для прикладу при поствірусній аносмії
Пам’ятаємо, що нюх застерігає нас від зіпсутих продуктів та витоку газу, диму при пожежі і т.д. Тому пацієнту з втратою чи порушенням нюху варто бути особливо обережним з продуктами харчування, особливо консервованими та такими, що тривало зберігаються, слідкувати з термінами придатності, а також посилити протипожежну та газову безпеку.